wt.. lip 16th, 2024

TG Sokół Pilzno

Strona Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Pilźnie

“Historia i Tradycja Sokoła w Pilźnie” – sesja popularnonaukowa

2 min read

22 października br. o godz. 10:00 w Domu Kultury w Pilźnie miała miejsce sesja popularnonaukowa pt. „Historia i tradycja Sokoła w Pilźnie”. Wydarzenie to zgromadziło rzeszę sympatyków i miłośników historii naszego miasta z tegorocznym akcentem na Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Pilźnie.

Prezes TG „Sokół” w Pilźnie, p. Celina Chorążak, witając zaproszonych gości oraz prelegentów otworzyła uroczystą sesję popularnonaukową. Wprowadzenie do tematu sesji uczyniła Burmistrz Pilzna p. Ewa Gołębiowska. Program sesji był podzielony na dwa bloki tematyczne; pierwszy dotyczył historii odległej, tj. XIX w., a drugi historii XX w. i teraźniejszości. Bogatą historię opartą na nowych faktach historycznych i nowych źródłach dotąd niepublikowanych prezentowali zaproszeni prelegenci, m.in. dr hab. prof. Agnieszka Mirkiewicz – wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, historyk i prawnik mgr Zbigniew Mirosławski, emerytowany nauczyciel akademicki AGH w Krakowie, adwokat Konrad Firlej. Zgromadzeni goście oraz mieszkańcy naszej Gminy otrzymali dużą dawkę wiedzy, faktów na temat genezy i działalności jednego z najstarszych stowarzyszeń gimnastycznych na ziemiach polskich. Na koniec, ku zaskoczeniu wszystkich gości, głos zabrał Waldemar Wilk z TG „Sokół” w Ropczycach, który na ręce prezesa „Sokoła” w Pilźnie dedykował autorski występ poetycki.

Druga część uroczystości odbyła się już w budynku „Sokoła” w Pilźnie. Goście uczestniczyli w wystawie fotografii i pamiątek związanych z działalnością TG „Sokół” w Pilźnie. Spotkanie okolicznościowe oraz występ kapeli Do OpOrÓ zwieńczyło sobotni projekt.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu i Lokalnymi Partnerami: Gminą i Miastem Pilzno, Gminą Żyraków, Gminą Jodłowa, Tikkurila Polska S.A.